Barion Pixel

TANÍTSD MEG TÁJÉKOZÓDNI GPS NÉLKÜL IS!

Nem is olyan régen, még nem az okostelefonok vezettek minket, hogy célba érjünk, hanem az emlékezetünk, és általában egy papírdarab, ami felülnézetből ábrázolta a környéket, akár nagyban széthajtogatható fajta volt, akár spirálfüzetben összefűzött, akár könyv alakú. Nem mondta egy női hang, hogy mikor, merre forduljunk, mikor érkezünk meg az úti célhoz és hogy „azonnal forduljunk meg”, mert rossz irányba mentünk.🙂

Minden egyes apró döntést nekünk kellett meghozni, saját furfangból, emlékezetből, vagy azt a bizonyos térképet forgatva, hogy odataláljunk ahová elindultunk, illetve kövessük az útvonalat, amerre megyünk; tereptárgyakat, utcákat, domborzati változásokat felismerve rajta. Sőt így nem csak arra voltunk képesek, hogy odataláljunk a célunkhoz, hanem akár fejből vissza is találjunk, ahonnan jöttünk, vagy legalább nagyjából meg tudjuk mondani az irányt, hogy mégis honnan merre megyünk, azaz egyszóval megtanultunk tájékozódni!

Természetesen a GPS nagyon klassz dolog, rengeteget segít és sokkal könnyebb, gyorsabb vele a navigáció, szuper találmány! De ne felejtsünk el egy nagyon fontos dolgot: mi még fejben képesek vagyunk tájékozódni, ami komoly előnyökkel jár a mindennapi életünkben. De vajon a gyermekeink is tudják ugyanezt, meg fogják tanulni maguktól, ha mindenhová GPS navigál minket?

Tájékozódni offline módón alapfunkció egy ember életében, ne mulasszuk el megtanítani ezt a képességet a következő generációnak sem! Gondolkodni egy útvonal teljesítésén, egészben látni fejben felülnézetből a területet, azon eligazodni és összehangolni a körülöttünk lévő 3D valósággal: mindenképp rendkívüli előnyökkel járó tulajdonság, és biztonságot adó képesség; akárhány éves is az ember, hogy nem csupán a körülötte lévő helyismerettel rendelkező emberekre vagy gépekre tud csak hagyatkozni tájékozódás szempontjából. Ezt legalább 1x gyerekkorban meg kell tanulnia minden embernek, úgy, hogy sose felejtse el, hogyan kell tájékozódni! Természetesen minél többször gyakorolja ezt a módszert, annál jobban rögzül a tudás és a spontán tájékozódás képessége. Onnantól a GPS már tényleg nagy segítség, és valószínűleg azt is fogja használni, de a fejében már más lesz a kép: nem fogja hagyni magát olyan könnyen bevezetni a „sűrűbe”, fejben látni fogja az alapokat, amikhez viszonyíthat és kapaszkodhat szükség szerint. Mert azért lássuk be: a gépek néha elromolhatnak, vagy lemerülhetnek, megsemmisülhetnek, vagy egész egyszerűen elveszhetnek.

A Menjünk holnap is! Kalandokon éppen ezért alkalmazzuk a mesetérképet, nem csupán motivációs-, hanem mint edukációs eszközt is, ami a valós környezetet mutatja könnyen felismerhető tereptárgyakkal és környezeti jellemzőkkel a gyermekek érdeklődésének és életkorának megfelelő ábrázolással és elnevezésekkel.

Segítségével nagyon könnyen, játékosan és élményszerűen elsajátítható a tájékozódás képessége. Továbbá minden résztvevő családnak/csoportnak küldünk egy telefonon követhető GPX fájlt, ami pedig mutatja pontos GPS koordinátákkal és útvonal vezetéssel a család mozgását, a megtett szakaszt és a hátralevő részt okostelefonon. Így tökéletes alkalmat nyújt a program a klasszikus offline és a modern digitális tájékozódás és nyomvonal követés egyszerre történő tanulására életkorhoz igazodva. Jelenleg a Budai-hegységben 4 különböző helyszínen készítettünk könnyen követhető meseösvényt, instant túrát kifejezetten kisgyermekkel történő bejáráshoz.

Ügyesen tájékozódni sikerélményt, magabiztosságot és védelmet jelent! Mesetérképeink ráadásul kézműves technikával, gyönyörű színes verzióban, a korabeli felfedezők stílusában lettek megrajzolva. Próbáljátok ki: rendeljetek egy csomagot, akár még ma; mindegyik csomagunk külön egyedi, az adott helyszínt megjelenítő mesetérképet rejt!😍

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük